THY’den yabancı pilotlara yeni uygulama

THY’den yabancı pilotlara yeni uygulama

26/12/2020 0 Yazar: 161-Cambaz

Türk Hava Yolları İstihdam Başkanlığı bugün yabancı pilotlara gönderdiği yeni uygulama ile tüm ayrıcalıkları kaldırdı. Bu uygulamalar arasında kira yardımı, koltuk garantili pas bilet, her ayın belirli günleri blok izin ve servis ücretleri yer alıyor.

THY ciddi sayıda pilota ihtiyacı olduğu dönemde yabancı pilotlara kapılarını açmıştı. Hatta hiç havayolu tecrübesi olmayan yabancı pilotlar THY tarafından istihdam edilmeye başlanmıştı.

Ancak koronavirüs sonrasında uçuşların durma noktasına gelmesi, yabancı pilotlara verilen ve Türk pilotlara verilmeyen haklar, özel havayollarından ayrılan Türk pilotlar derken geçtiğimiz ağustos ayında Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü yeni yabancı pilot istihdamının önüne geçilmesi için karar almıştı.

HANGİ AVANTAJLAR KALDIRILIYOR

Yabancı pilotların sözleşmelerinde yer alan kira yardımı, hem kendilerinin hem de aile üyelerinin koltuk garantili pas bilet hakları, block off olarak bilinen ayın belirli bölümünü tamamen kapatılarak ailelerini görmeleri için verilen izin ve servis ödemeleri icra kurulu tarafından tamamen iptal edildi.

Benzer uygulama, hem Türk hem de yabancı ülke pasaportu taşıyan pilotlar için de geçerli olacak. Yani Türk vatandaşı pilot ile yabancının herhangi bir farkı kalmayacak.

Bu adım sonrasında bir çok yabancı pilotun THY’den ayrılması bekleniyor.