ASELSAN koronavirüs tespit eden sistem geliştirdi

ASELSAN koronavirüs tespit eden sistem geliştirdi

26/12/2020 0 Yazar: 161-Cambaz

Türkiye’nin en büyük savunma şirketi olan ASELSAN, sağlık açısından çok önemli bir adım attı. Geliştirilen  “Yenilikçi Virüs Tanı Sistemi” yüksek hassasiyette Covid-19 dahil birçok hastalığı başarıyla tespit edebiliyor. ASELSAN, koronavirüs sürecinde solunum cihazı geliştirilmesi ve imalatında da görev almıştı.

ASELSAN Araştırma Merkezi’nde geliştirilen tanı sistemi antikor tabanlı dijital tespite dayanıyor. Twitter hesabından açıklama yapan şirket, “Sağlık alanında yerli ve milli çözümler sunmaya devam ediyoruz. Geliştirdiğimiz “Yenilikçi Virüs Tanı Sistemi” yüksek hassasiyette Kovid-19 dahil birçok hastalığı başarıyla tespit edebilecek” ifadelerine yer verdi.

DİJİTAL OLARAK TESPİT

ASELSAN, yeni tip koronavirüs (Covid-19) tespitinde de kullanılabilecek yenilikçi virüs tanı sistemi geliştirdiğini duyurmuştu. Araştırma Merkezi’nde geliştirilen tanı sistemi antikor tabanlı dijital tespite dayanıyor. Virüs mercekler kullanılarak optik yöntemle tespit yapıyor. Hastalardan alınan örnekler tek kullanımlık kasetler üzerinde inkübe ediliyor. Hastadan alınan örneğin yer aldığı kartuş, yapay zeka yazılımıyla analiz ediliyor ve sonuç raporlanıyor.

Virüs tanı sistemi, yapısı bozulmamış virüsün, kartuş içinde bulunan ve anahtar-kilit uyumuyla çalışan antikorlar tarafından tutularak optik temelli olarak tespit edilmesini sağlıyor.

Bu sistemle Covid-19, influenza gibi üst solunum yolu enfeksiyonu semptomlarını gösteren virüslerin tek kaset üzerinde aynı anda tespit edilmesi amaçlanıyor. Virüs tanı sistemi için yüzde 99 test doğruluk oranına ulaşılması amaçlanıyor. ASELSAN, öncelikli olarak Türkiye’nin ihtiyaçlarını karşılamayı, ardından ihracatı hedefliyor.