Sanal Filo

Sanal Filo, İnternet veya bir yerel ağ ortamı içerisinde, uçuş simulatörü, hava trafik kontrolü veya gerçek havacılık ortamında bulunan farklı görevleri bilgisayar ortamında simüle etme vasıtasıyla gerçekleştirilen sanal uçuş faaliyetleridir. Sanal havacılığın, online simülatör kullanarak uçuş yapılmasından farkı bu hobileri gerçekleştirirken uymaları gereken kuralları belirledikleri ve tüm kullanıcılardan bu kurallar çerçevesinde bağlantı yapmalarını istemeleridir.


Bu kurallar, kullanıcıların internette bir araya gelerek oluşturdukları topluluklar sanal havacılık organizasyonları bünyesinde uygulanır. Bu organizasyonlar veya belirli şirketler tarafından yayınlanan yazılımlar ile pilot veya hava trafik kontrolörü rolünde ilgili “server”lara bağlantı yapılarak, dünyanın herhangi bir yerinden, diğer kullanıcılarla aynı ağ ortamında, sanal olarak hava ve trafik kontrol sahasında görev alınabilmektedir.


Dünya üzerinde ve Türkiye’de birçok katılımcı organizasyonlar, topluluklar mevcuttur. Sanal Havacılar; sanal havayolları, sanal hava kuvvetleri, sanal ATC hizmeti veren gruplar gibi oluşumlar ile bu hobiyi gerçekleştirmektedirler.